Annual Meeting 2022

Bulletin

2022 Committees

Committee on Annual Meeting

Adam Pardue, Chair, Highland BC, Lubbock

Danilo Antunes, Coastal Bend Fellowship, Kingsville

Julie Covington, FBC, Waco

Sammy Elliot, Bacon Heights BC, Lubbock

Janet Galarza, Second BC, Corpus Christi

John Gillespie, FBC, Tulia

Olga Harris, FBC, Harlingen

Ambra Jackson, New Light BC, Lubbock

David Lorenz, FBC, Friendswood

Maurice McMillion, Faith Baptist, Tyler

Dale Prudhome, Pine Forest BC, Vidor

Matthew Richard, FBC, Llano

Josue Rodriguez, Life Church, San Antonio

Michael Smith, Mount Bethel BC, Big Spring

Donna Vernon, FBC, Belton

Kelsan Wolverton, FBC, O’Donnell

Committee on Committees

Richard Laverty, Chair, FBC, Perryton

Rolando Aguirre, Park Cities BC, Dallas

Jason Atchley, Greenwood BC, Midland

Chad Bertrand, South Park Baptist, Alvin

Craig Curry, FBC, Plano

Leonardo Diaz, Primera Iglesia Bautista de Hitchcock, Hitchcock

Wade Hood, FBC, Harlingen

Chris Johnson, FBC, San Antonio

Elmo Johnson, Rose of Sharon BC, Houston

Chris Liebrum, FBC, Garland

Joe Loughlin, FBC, Temple

Brenda Lyles, South Main BC, Pasadena

Peter McCann, Orchard Hills BC, Garland

Sergio Ramos, The Promise Church, Dallas

Committee on Credentials

Garet Robinson, Chair, University BC, Houston

Blake Alling, Calvary BC, Port Arthur

Arnold Garza, Park Cities BC, Dallas

Eli Garza, Calvary BC, McAllen

Sarai Muniz, FBC, Waco

Andy Muskrat, FBC, Waco

Clint Reiff, Rice Temple BC, Houston

Marcus Rodriguez, Houston’s First BC, Houston

Frank San Martin, Highland BC, Waco

Committee on Memorials

Steve Jacquez, Chair, Segunda Iglesia Bautista, Corpus Christi

Vincent Gonzalez, North Dallas Family Church, Carrollton

Sherry Meador, FBC, Nederland

Susan Sosebee, Calvary BC, McAllen

Ermmias Teclemariam, Pathway Church, Garland

Committee on Resolutions

Raymond Sanchez, Chair FBC, Weslaco

Aaron Ashlock, New Hope BC, Aubrey

Kevin Burrow, FBC, Eastland

David Chan, Calvary BC, McAllen

Stephen Dollar, Pine Forest BC, Vidor

Jack Newton, Calvary BC, Nederland

Daniel Rentie, Chair, FBC, Frisco

Marlon Rios, Park Cities BC, Dallas

Joshua Sharp, Trinity BC, Orange

Chris Stapper, Yorktown BC, Corpus Christi

Committee on Nominations for Boards of Affiliated Ministries

Eric House, Chair, North End BC, Beaumont

Randy Babin, FBC, Hallsville

Ryan Buck, Immanuel BC, San Angelo

Steve Faulkner, Shiner BC, Shiner

John Fletcher, Victory BC, Haltom City

David Foster, Shiloh Terrace BC, Dallas

Sherry Green, So. Main BC, Pasadena

David Harp, FBC, Stanton

Kirk Lewis, So. Main BC, Pasadena

Carolyn Mohair, Morse Street BC, Denton

Steven Parker, FBC, Weslaco

Susan Rogers, FBC, Garland

David Russell, FBC, Amarillo

Daniel Salazar, FBC, Plainview

Jorge Vazquez, Alliance Church, Lubbock

Committee to Nominate Executive Board Directors

Tim Fogarty, Chair, FBC, Denton

Ernie Boyd, FBC, Amarillo

John Carl, Northlake BC, Garland

Jane Crain, FBC, Nederland

Brent Gentzel, FBC, Kaufman

Josh Hays, FBC, Waco

Lyndale Holloway, FBC, Weatherford

Charles Jones, New Hope MBC, Clute

Greg Kitts, Dorcas Wills Memorial BC, Trinity

Edgar Leon, FBC, San Antonio

Reagan Miller, Lakeshore BC, Hudson Oaks

Seth Pitman, FBC, Throckmorton

Karen Roberts, Rose of Sharon BC, Houston

Larry Strandberg, FBC, Mabank

Tellers Committee

David LeFlore, Holly Brook BC, Hawkins

Randy Miller, FBC, Garland

Larry Post, Sugar Land BC, Sugar Land

John Spencer, FBC, Garland

Daniel Whitehurst, FBC, Longview